Zašto?
Obavezni zdravstveni pregled (sanitarni pregled) obavlja se kod određenih kategorija zaposlenih, drugih lica i kliconoša koji se vrši radi sprječavanja pojave zaraznih bolesti, pod uslovima, u rokovima i na način propisan važećom Zakonskom regulativom.
Kome treba ova usluga?
Obaveznom zdravstvenom (ili sanitarnom) pregledu podliježu lica zaposlena na poslovima:
- javnog snabdjevanja vodom za piće;
- proizvodnje, prometa i usluživanja životnih namirnica;
- ishrane i njege u predškolskim ustanovama, ustanovama za kolektivni smještaj djece i omladine i ustanovama socijalne zaštite za smještaj određenih kategorija lica;
- zdravstvenih pregleda, liječenje i njega bolesnika i poslovima održavanja higijene u zdravstvenim ustanovama i drugim oblicima obavljanja zdravstvene djelatnosti na odjeljenjima sa povećanim rizikom od zaraze;
- pružanja higijenske njege i uljepšavanja lica i tijela i poslovima pružanja nemedicinskih estetskih intervencija kojima se narušava integritet kože (berberske, frizerske, maserske, pedikirske, manikirske i kozmetičke usluge, kao i usluge depilacije, tetovaže, pirsinga i sl.);
- proizvodnju lijekova i kozmetičkih sredstava zaključno sa poslovima pakovanja tih proizvoda u originalnu ambalažu;
Lica koja u toku školovanja obavljaju obaveznu praksu na navedenim poslovima dužna su da obave zdravstvene preglede pod uslovima, u rokovima i na način propisan za lica zaposlena na tim poslovima.
Zdravstveni pregledi vrše se prije zasnivanja radnog odnosa, odnosno prije započinjanja obavezne prakse na tim poslovima.
Sadržaj usluge?
Šta podrazumijeva sanitarni pregled?
- ljekarski pregled na gnojna, gljivična i parazitarna oboljenja kože i vidljive sluzokože;
- bakteriološki pregled brisa ždrijela i nosa na Staphylococcus aureus, koagulaza pozitivan;
- bakteriološki pregled stolice na salmonele i šigele;
- laboratorijski pregled stolice na crijevne protozoe;
- pregled pluća
Zakonska podloga
U Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (Službene novine FBiH“, broj 29/05), pod posebnim mjerama za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti spada i zdravstveni nadzor nad kliconošama, zaposlenim i drugim osobama, a rezultati tog zdravstvenog nadzora se upisuju u sanitarnu knjižicu.
Sanitarna knjižica je dokument koji se izdaje na osnovu sanitarnog pregleda koji je određen u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (Službene novine FBiH“, broj 29/05). Poslodavac je dužan na zahtjev sanitarne inspekcije dati na uvid sanitarne knjižice zaposlenika.
Sanitarni pregledi za sve kategorije obavljaju se u Zavodu za javno zdravstvo SBK/KSB svakim radnim danom od 07- 14 sati.